Rysunek schematyczny składu parlamentu w Polsce
WOS

Jak wybieramy parlament

Jak wybieramy parlament - notatka graficzna
Jak wybieramy sejm i senat - notatka graficzna

Jeżeli  podoba Wam się to co robię to możecie postawić mi kawę klikając link poniżej co zapewne zmotywuje mnie do tworzenia większej ilości  materiałów 🙂

W Polsce parlament składa się z izby wyższej czyli senatu oraz izby niższej czyli sejmu.

Do sejmu wybieramy 460 posłów a do senatu 100 senatorów.

Ustawą, która reguluje prawo wyborcze jest Kodeks Wyborczy.

Wybory do sejmu i senatu zarządza Prezydent Polski.

 

Odbywają się one co 4 lata, chyba, że kadencja parlamentu zostaje skrócona.

 

Zarządzenie wyborów przez Prezydenta daje początek wszelkim dalszym czynnościom związanym z przebiegiem wyborów parlamentarnych.

Wybory zarządzane są przez Prezydenta, nie później niż na dziewięćdziesiąt dni przez upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji obu izb. Wybory muszą zostać wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu trzydziestu dni przed upływem wspomnianego wcześniej terminu.
 
Gdyby jednak kadencja została skrócona, poprzez rozwiązanie Sejmu, wówczas wybory muszą zostać zarządzone w ciągu czterdziestu pięciu dni od dnia zarządzenia o skróceniu kadencji Sejmu.
 
W celu prawidłowego zorganizowania i przeprowadzenia wyborów tworzone są komisje wyborcze, jako szczególne organy państwowe.
 
Wyróżnia się trzy szczeble komisji wyborczych:
Państwowa Komisja Wyborcza – jako najwyższy organ wyborczy.
Komisje okręgowe – odpowiadające za dokonywanie rejestracji kandydatów w wyborach do Senatu, a także tworzenie okręgowych list kandydatów na posłów w wyborach do Sejmu. Do ich kompetencji należy ustalanie wyników głosowania oraz wyników wyborów w poszczególnych okręgach;
Obwodowe komisje wyborcze – stanowią najniższy szczebel w tej strukturze, ich podstawowym zadaniem jest przeprowadzenie głosowania w danym obwodzie, ustalenie jego wyników, następnie przekazanie ich do komisji nadrzędnej oraz podanie ich do publicznej wiadomości.
 
Kandydatów na posłów i senatorów w Polsce mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy.
 
Posłów wybieramy w 41 okręgach wyborczych. W każdym okręgu wybiera się od 7 do 20 posłów. Liczba mandatów zależy od liczby obywateli uprawnionych do głosowania w danym okręgu wyborczym.
 
Po zgłoszeniu kandydatów na posłów i senatorów następuje kampania wyborcza. To z nią wiążą się największe emocje polityczne i społeczne. Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia zarządzenia o wyborach i musi zostać zakończona dwadzieścia cztery godziny przed dniem głosowania.
 
Po zakończeniu kampanii wyborczej i upływie ciszy wyborczej następuje głosowanie. Może się ono odbywać wyłącznie w obwodowych komisjach wyborczych. Następnie ustalane są wyniki wyborów.
 
Aby wybory zostały uznane za ważne konieczny jest ich zgodny z prawem przebieg. Badanie ważności wyborów należy do zadań władzy sądowniczej, która w pierwszej kolejności orzeka o protestach wyborczych, a następnie o ważności wyborów. Protest wyborczy jest skierowanym do sądu wnioskiem wyborcy, zawierającym określone uchybienia w przebiegu wyborów oraz roszczenie o unieważnienie wyborów w całości lub w części. Protest rozstrzygany jest przez Sąd Najwyższy, do którego jest on składany, nie później niż siódmego dnia od ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą.
 
W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety wyborcze, które w skali kraju uzyskały poparcie wynoszące co najmniej 5% (dotyczy to komitetów wyborczych partii politycznych oraz komitetów wyborczych wyborców) lub 8% głosów (dotyczy koalicyjnych komitetów wyborczych). Z konieczności przekroczenia progu wyborczego zwolnione są komitety mniejszości narodowych.
 
Wybory do senatu odbywają się według innej ordynacji. Jest to ordynacja większościowa. Senatorzy wybierani są w 100 jednomandatowych okręgach. Komitet wyborczy może zgłosić tylko jednego kandydata w danym okręgu. Wyborca oddaje jeden głos na wybranego przez siebie kandydata. Mandat senatora uzyskuje kandydat, który otrzymał w okręgu największą liczbę głosów.

Jeżeli  podoba Wam się to co robię to możecie postawić mi kawę klikając link poniżej co zapewne zmotywuje mnie do tworzenia większej ilości  materiałów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *