Hoplita grecki
Starożytność

Aleksander Macedoński

Mapa Myśli - Aleksander Macedoński
Mapa Myśli - Aleksander Macedoński

Starożytna Grecja po wojnach perskich

  1. Po zwycięskich wojnach nad Persami Ateny założyły Związek Morski stając się najpotężniejszym państwem w Grecji.
  2. Związek Morski był sojuszem wielu mniejszych miast-państw z Atenami, którego celem była walka z Persami do czasu odzyskania wszystkich Greckich miast.
  3. Ateny korzystając ze wspólnego skarbu Związku Morskiego znacznie rozbudowały swoją flotę. Inne mniejsze państwa-miasta zaczęły patrzeć na wzrost potęgi Aten z coraz większym niepokojem.
  4. Głównym rywalem Aten w Grecji była Sparta. Pod koniec V w. p.n.e. doszło do wybuchu wojny tzw. peloponeskiej w której zwycięstwo odniosła Sparta stając się najsilniejszym państwem Hellady.
  5. Osłabione walkami pomiędzy sobą miasta-państwa greckie stały się łatwym łupem. Wykorzystał to Filip II władca Macedonii.
  6. W 338 r. p.n.e. w bitwie pod Cheroneą pokonał wojska greckie i ogłosił się przywódcą całej Hellady. Planował on także najazd na Persję lecz podczas przygotowań do tej wyprawy został zamordowany.

 

Podboje Aleksandra Macedońskiego

 

  1. Po śmierci Filipa II tron Macedonii objął jego syn Aleksander.
  2. Stłumił on bunt miast greckich, które licząc na zamieszanie po śmierci Filipa II próbowały uwolnić się od panowania macedońskiego.
  3. W 334 r. p.n.e. Aleksander wyruszył na wyprawę przeciw Persom.
  4. Grecy łatwo zajmowali kolejne prowincje perskie.
  5. W 333 r. p.n.e. Aleksander pokonał władcę perskiego Dariusza III w bitwie pod Issos. Wojska perskie poniosły całkowitą klęskę a sam władca perski uciekł z pola bitwy.
  6. Aleksander opanował Syrię, Palestynę i Egipt.
  7. W 331 r. p.n.e. doszło do kolejnej wielkiej bitwy pod Gaugamelą. Ponownie wygrał Aleksander i wkroczył do Mezopotamii zajmując stolicę perską Persepolis. Całe imperium perskie znalazło się we władaniu Macedończyków.
  8. Aleksander jednak nie poprzestał na tym i ruszył dalej na wschód zajmując min Afganistan doszedł aż do granicy Indii.
  9. Zmęczone wojsko zmusiło go jednak do rezygnacji z dalszego marszu. Powrót odbywał się brzegiem oceanu Indyjskiego.
  10. Aleksander zmarł nagle w roku 323 p.n.e. mając zaledwie 32 lata.

 

Hellenizm

 

  1. Po śmierci Aleksandra jego imperium rozpadło się na kilka państw na których czele stanęli dawni dowódcy króla Macedonii.
  2. W państwach tych rozpowszechniła się kultura grecka, która w połączeniu z kulturą i obyczajami podbitych ludów wschodu, dała początek tzw. kulturze hellenistycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *