Aleksander Macedoński
23/12/2020
Starożytna Grecja po wojnach perskich
- Po zwycięskich wojnach nad Persami Ateny założyły Związek Morski stając się najpotężniejszym państwem w Grecji.
- Związek Morski był sojuszem wielu mniejszych miast-państw z Atenami, którego celem była walka z Persami do czasu odzyskania wszystkich Greckich miast.
- Ateny korzystając ze wspólnego skarbu Związku Morskiego znacznie rozbudowały swoją flotę. Inne mniejsze państwa-miasta zaczęły patrzeć na wzrost potęgi Aten z coraz większym niepokojem.
- Głównym rywalem Aten w Grecji była Sparta. Pod koniec V w. p.n.e. doszło do wybuchu wojny tzw. peloponeskiej w której zwycięstwo odniosła Sparta stając się najsilniejszym państwem Hellady.
- Osłabione walkami pomiędzy sobą miasta-państwa greckie stały się łatwym łupem. Wykorzystał to Filip II władca Macedonii.
- W 338 r. p.n.e. w bitwie pod Cheroneą pokonał wojska greckie i ogłosił się przywódcą całej Hellady. Planował on także najazd na Persję lecz podczas przygotowań do tej wyprawy został zamordowany.
Podboje Aleksandra Macedońskiego
- Po śmierci Filipa II tron Macedonii objął jego syn Aleksander.
- Stłumił on bunt miast greckich, które licząc na zamieszanie po śmierci Filipa II próbowały uwolnić się od panowania macedońskiego.
- W 334 r. p.n.e. Aleksander wyruszył na wyprawę przeciw Persom.
- Grecy łatwo zajmowali kolejne prowincje perskie.
- W 333 r. p.n.e. Aleksander pokonał władcę perskiego Dariusza III w bitwie pod Issos. Wojska perskie poniosły całkowitą klęskę a sam władca perski uciekł z pola bitwy.
- Aleksander opanował Syrię, Palestynę i Egipt.
- W 331 r. p.n.e. doszło do kolejnej wielkiej bitwy pod Gaugamelą. Ponownie wygrał Aleksander i wkroczył do Mezopotamii zajmując stolicę perską Persepolis. Całe imperium perskie znalazło się we władaniu Macedończyków.
- Aleksander jednak nie poprzestał na tym i ruszył dalej na wschód zajmując min Afganistan doszedł aż do granicy Indii.
- Zmęczone wojsko zmusiło go jednak do rezygnacji z dalszego marszu. Powrót odbywał się brzegiem oceanu Indyjskiego.
- Aleksander zmarł nagle w roku 323 p.n.e. mając zaledwie 32 lata.
Hellenizm
- Po śmierci Aleksandra jego imperium rozpadło się na kilka państw na których czele stanęli dawni dowódcy króla Macedonii.
- W państwach tych rozpowszechniła się kultura grecka, która w połączeniu z kulturą i obyczajami podbitych ludów wschodu, dała początek tzw. kulturze hellenistycznej.
Poprzedni
Kultura starożytnego Egiptu
Nowsze